Kalendář akcí
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Rafting v ČR

V České republice patří rafting mezi mladé adrenalinové sporty, ale v žádném případě se nejedná o sport nový. Ve světě se první raftaři vydávali na vodu jíž před desítkami let. Těžko dnes říci, za jak dlouho poté, co se podařilo vyrobit první nafukovací gumový člun, se s ním první odvážlivec vydal do zpěněných peřejí horské řeky.
rafting_sjezd
Rafting ale postupně začal zapouštět kořeny jako atrakce pro turisty a poskytl také celé řadě dobrodruhů možnost, jak sjet řeky, které ještě nikdo nesjel.
Sjíždění divokých peřejí na gumovém člunu tak dnes patří k životnímu stylu lidí, kteří mají blízko k přírodě, nemají příliš rádi upjaté konvence a pochopitelně se také nebojí postavit dobrodružství čelem.

S tím, jak se rozšiřovaly řady vyznavačů raftingu, se také postupně začaly objevovat první závody. Obvykle se domluvilo několik skupin guidů (průvodců, kteří vozí turisty) a uspořádali si závody.


I když se dnes koná mistrovství světa a Evropy zastřešené Mezinárodní raftovou federací a závodí se podle pevně stanovených pravidel, stále se daří uchovávat ducha setkání vodáků, které pojí vztah k vodě a přírodě vůbec.

rafting_cr

I když je česká kotlina známá jako místo, kde "jezdit na vodu" patří k běžným prázdninovým radovánkám, opravdový adrenalinový rafting zde nemá příliš na růžích ustláno.

Nedostatek divokých a celoročně splavných řek nutí raftaře vydávat se za náležitě drsnými vodními terény do zahraničí.

Přesto (a nebo možná právě proto) se zde závodní podoba raftingu rozmohla v takové podobě, jaká nemá ve světě obdoby. Na jaře se raftaři vydávají sjíždět Sázavu, Kamenici a Labe, v létě pak soutěží na umělých slalomových kanálech v Praze - Tróji, na Trnávce, v Českém Vrbném, Roudnici, Veltrusech či ve slovenském Čunovu. Na mezinárodních závodech sbírají čeští reprezentanti pravidelně medaile včetně těch nejcennějších.